• Narodowe Czytanie
          • Narodowe Czytanie

          • 6 września, w bibliotece, odbyły się szkolne obchody Narodowego Czytania.

            W tym roku lekturą 13. edycji akcji jest dramat „Kordian” Juliusza Słowackiego, w 190 rocznicę opublikowania utworu.

            Uczniowie klas 3DE, 4I oraz 5AP  wysłuchali fragmentu aktu I „Kordiana”, obejrzeli film biograficzny o Juliuszu Słowackim oraz poznali genezę Narodowego Czytania, które od 12 lat propaguje czytelnictwo i znajomość literatury narodowej wśród Polaków.

            Podobnie jak w ubiegłych latach, akcja Narodowe Czytanie objęta jest patronatem Pary Prezydenckiej.

            Główne obchody Narodowego Czytania odbyły się w sobotę 7 września, o godzinie 11:00, w warszawskim Ogrodzie Saskim.

        • KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW 2024/25
          • KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW 2024/25

          • W dniach 10 - 17 września 2024r. szkoła organizuje kiermasz używanych podręczników w godzinach: 1. 10.25 - 10.35 2. 11.20 - 11.30 3. 12.15 - 12.30. Egzemplarze podręczników przeznaczone do sprzedaży powinny być czyste, zadbane, w dobrym stanie.

        • WYPRAWKA SZKOLNA 2024/2025
          • WYPRAWKA SZKOLNA 2024/2025

          • Szanowni Rodzice! Podobnie jak w roku ubiegłym uczniowie niepełnosprawni mogą skorzystać z pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego i do kształcenia w zawodach, materiałów edukacyjnych do kształcenia ogólnego i do kształcenia zawodowego oraz materiałów ćwiczeniowych.

            Z pomocy mogą skorzystać uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.Wszystkie informacje są dostępne pod linkiem: Kwota dofinansowania do 445 zł.

            Co zrobić aby otrzymać pomoc: Aby otrzymać pomoc na zakup podręczników należy:

            1)  złożyć wniosek do dyrektora szkoły do której uczęszcza uczeń w roku szkolnym 2024/2025;- Wniosek może złożyć rodzic ucznia (prawny opiekun, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka), pełnoletni uczeń albo nauczyciel, pracownik socjalny lub inna osoba, za zgodą rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych, osób prowadzących rodzinny dom dziecka).

            2)  dokonać zakupu podręczników;

            3)  przedłożyć w szkole (gabinet pedagoga) dokumenty potwierdzające dokonanie zakupu,Termin do 16 września 2024 r.Zachęcamy do składania wniosków.

        • Głosowanie na projekty mieszkańców w BO 2025
          • Głosowanie na projekty mieszkańców w BO 2025

          • Od 6 do 16 września wszyscy mieszkańcy Tychów – dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy - będą mogli zagłosować na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w głosowaniu elektronicznym za pośrednictwem platformy na stronie razemtychy.pl

             

            Można oddać 4 głosy:

            ·         2 na zadanie dotyczące całego miasta;

            ·         2 na zadania dotyczące określonego rejonu miasta.

            Więcej informacji na: razemtychy.pl

            #bowtychach

             

            Osoby, które będą chciały zagłosować na kartach papierowych będą to mogły zrobić osobiście w Głównym Punkcie Konsultacyjnym Budżetu Obywatelskiego w Centrum Balbina przy ul. Barona 30/ 209, piętro I.

        • Harmonogram inauguracji roku szkolnego 2024/2025
          • Harmonogram inauguracji roku szkolnego 2024/2025

          •  

            Harmonogram inauguracji roku szkolnego 2024/2025

            w poniedziałek 2 września 2024 r.

             

            1. Godzina 9,00 - msza św. w kościele pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela.

            2. Godzina 10,00 - spotkanie uczniów klas pierwszych  z dyrektorem i wychowawcami na auli szkolnej.

            3. Godzina 10,00 - spotkanie uczniów klas od II do V z wychowawcami w salach lekcyjnych.

        • Wizyta francuskich nauczycieli
          • Wizyta francuskich nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły

          • W dniach 22.05 - 28.05.2024 r. gościliśmy w ZS nr 4 francuskich nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły La Salle St.-Louis Ste-Barbe w Saint Etienne.

            We hosted French teachers from the befriended school La Salle St.-Louis Ste-Barbe in Saint Etienne.

            Celem pobytu była realizacja założeń Job shadowing, sfinansowanego z programu Erasmus+.

            Nauczyciele złożyli wizyty zawodoznawcze w zakładach Hager Group w Bieruniu, PKiMSA Carboautomatyka S.A. oraz Haso Sp. z o.o. w Tychach, a także uczestniczyli w szkolnych zajęciach z przedmiotów kierunkowych, matematyki oraz języka angielskiego ogólnego i zawodowego. Zyskali dzięki temu możliwość obserwowania zajęć prowadzonych przez polskie koleżanki i kolegów, poznania stosowanych przez nich metod i narzędzi nauczania oraz kryteriów oceniania.

             

            On 22.05-28.05.2024 ,at School Complex No. 4, we hosted French teachers from the befriended school La Salle St.-Louis Ste-Barbe in Saint Etienne .

            The aim of the stay was to implement the Job shadowing activity financed by the Erasmus+ programme. The teachers paid professional visits to the Hager Group in Bieruń, PKiMSA Carboautomatyka S.A. and Haso Sp. z o.o. in Tychy, as well as participated in school in vocational subjects, mathematics and general and professinal English lessons. Thanks to these, they gained the opportunity to observe classes conducted by their Polish colleagues, learn about the teaching methods and tools they use, as well as assessment criteria.

        • Zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
          • Zwiedzanie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

          • W dniu 31 maja 2024 r., uczniowie ZS nr 4 w Tychach, wzięli udział w zwiedzaniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Mieli przyjemność wysłuchać Posła Michała Gramatykę - Wiceministra ds. cyfryzacji, który oprowadzał zainteresowanych. Obiad w stołówce poselskiej umilił resztę dnia.

            Uczniowie zwiedzili Stare Miasto w Warszawie, mogli podziwiać Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, Pałac Prezydencki oraz pospacerować urokliwymi uliczkami Starówki.

            Wyjazd został całkowicie zrealizowany ze środków sejmowych i był bezpłatny dla uczniów, dzięki uprzejmości biura poselskiego Michała Gramatyki.

             

            Opiekunowie wycieczki:

            Aleksandra Kolanek-Gielzak

            Dorota Rozmarynowska

            Marzena Penczek

        • rowerowa stolica polski
          • Rowerowa Stolica Polski

          • W dniach 1-30 czerwca Tychy pod hasłem "Zabłyśnij na trasie" powalczą kolejny raz o tytuł Rowerowej Stolicy Polski! Gorąco zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, ich rodziny i znajomych do wspólnego zdobywania kilometrów na rowerze dla Tychów w aplikacji Aktywne Miasta.

            Żeby maksymalnie ułatwić korzystanie z aplikacji, teraz wszystkie aktywności związanej z rowerami znajdują się w 1 miejscu. Wchodzicie na stronę  www.metrogra.pl, następnie w zakładkę Aktywne Miasta i działacie według instrukcji.

            Po najnowsze informacje dotyczące akcji zachęcamy śledzić stronę www.umtychy.pl oraz profil Miasto Tychy na Facebooku.

            Liczy się każdy przejechany kilometr i wspólne zaangażowanie!

             

             

             

        • Praktyki zawodowe w Portugalii
          • Praktyki zawodowe w Portugalii

          • Uczniowie klas: 4f (informatycy), 4de (elektronicy i elektrycy)  4ap (automatycy i programiści) oraz 4p (programiści) odbywają w terminie od 22.04. do 17.05. 2024 r. finansowane z funduszy europejskich zagraniczne staże w różnych regionach Portugalii. Są to: Faro- stolica regionu Algarve, stołeczna Lizbona oraz Braga.

            Głównym celem projektu  w obszarze kształcenia i szkoleń zawodowych jest rozwój kompetencji zawodowych i kluczowych poprzez realizację działań polegających na mobilności ponadnarodowej.

            Pierwsze dni pobytu w Portugalii upłynęły uczestnikom pod znakiem przygotowań  do pracy we wskazanych przez firmę wspierającą WakeUp miejscowych zakładach. Uczniowie poznawali środowisko pracy oraz wdrażali się do wykonywania przydzielonych im zadań, stosownie do ich zawodowych specjalności. Podejmowane w kolejnych dniach  działania skrupulatnie odnotowują w indywidualnych dzienniczkach praktyk.

            Ale realizacja praktyk zagranicą wspiera nie tylko rozwój zawodowy uczniów. Zyskują oni bowiem tym samym możliwość sprawdzenia własnych kompetencji językowych w praktyce. Rozwijają kompetencje miękkie, m. in. umiejętność radzenia sobie ze stresem, kreatywność, otwartość na zmiany, świadomość odpowiedzialności za działania, kulturę osobistą, współpracę w zespole, rozwiązywanie problemów, komunikację interpersonalna, zachowania proekologiczne.

            Równocześnie poznają kraj pobytu, jego historię, kulturę oraz miejscowe zwyczaje. W założeniach programowych mieści się zatem wstępne oprowadzanie uczestników po miejscach, w których  przebywają oraz wycieczki krajoznawcze.

            Jak zatem spędzają czas? Co zobaczyli? Czego doświadczyli? O tym  - relacje poszczególnych grup.

             

            Wszystkim życzymy niezapomnianych przygód i wielu ciekawych doświadczeń podczas  pobytu!

        • Praktyki zawodowe - Lizbona
          • Praktyki zawodowe - Lizbona

          • A co dzieje się w słonecznej Lizbonie?  Polem działania programistów jest  WordPress, czyli coś, co powszechnie  kojarzy się z budową i projektowaniem stron internetowych. Za to automatycy konstruują oraz programują maszyny, które są wysyłane do przeróżnych firm w całej Portugalii!  Zdobywają wiedzę i nowe doświadczenia, poznają zagraniczne technologie.

            By lepiej poznać okolicę, grupa udała się na wycieczkę do Nazaré -  portowego miasta, słynącego z fal o wysokości nawet 30m! Niestety, zjawisko to można obserwować tylko zimą.

            A coś jeszcze? Oczywiście! Praktykanci obserwowali z trybun mecz piłkarski pomiędzy tutejszą Benficą a Bragą. Ku uciesze wszystkich gospodarze zwyciężyli 3-1 po emocjonującym meczu.

        • Praktyki zawodowe – Faro, Algarve
          • Praktyki zawodowe – Faro, Algarve

          • W zabytkowej części Faro uwagę zwiedzających przykuwa prowadząca do gotyckiej katedry Cidade  Velha ozdobna brama Arco da Vila, na której wieżyczkach zagnieździły się bociany. Podążając  dalej urokliwymi brukowanymi uliczkami,  dociera się do placu Largo de Se z katedrą, pałacem biskupim i ratuszem i następnie przez niewielką bramę Porta Nova na nabrzeże, skąd odpływają statki wycieczkowe i promy, zabierające pasażerów na pobliskie plaże: Praia de Faro i Praia da Ilha Deserta. Jako że Faro nie jest miejscowością typowo turystyczną, można tu poznać nie tylko dziedzictwo historyczne i kulturowe kraju, ale i przyjrzeć się codziennemu życiu dzisiejszych Portugalczyków.

            Faro to także baza wypadowa do pobliskich turystycznych miejscowości. Jedna z wycieczek zaprowadziła grupę do położonej nad brzegami rzeki Gilao Taviry – miasteczka stanowiącego mieszankę wpływów mauretańskich i tradycji portugalskich, gdzie godzinami można spacerować w gąszczu malowniczych ciasnych uliczek, podziwiając fasady domów wyłożonych azulejos i tonących wśród kwiatów wielobarwnych bugenwilli.

            Niedzielną atrakcję stanowiła dla grupy lekcja „kajakowania”. Pod bacznym okiem instruktora uczniowie odbyli instruktaż i trening rozgrzewający, po czym załogi wyruszyły w drogę. Wyprawa dostarczyła uczestnikom wielu emocji, zwłaszcza że niektórzy z nich zaliczyli wywrotkę i kąpiel w morzu.

        • Praktyki zawodowe - Braga
          • Praktyki zawodowe - Braga

          • W trakcie spaceru po centrum Bragi uczniowie zobaczyli ogrody św. Barbary, katedrę (Sé de Braga), plac miejski, dziedziniec arcybiskupa i kościół św. Krzyża, a także sanktuarium Matki Bożej Sameiro oraz  ogrody wraz z Bazyliką na górze Bom Jesus.

            Ponieważ 25 kwietnia Portugalczycy obchodzą państwowe święto "Dia de Liberdade" (Dzień Wolności), miasto zostało przyozdobione  czerwonymi i białymi goździkami, stanowiącymi symbol przewrotu. Ten świąteczny czas   grupa wykorzystała, by dokładniej poznać miasto, lokalną  kulturę oraz kuchnię.

            Sporą atrakcję stanowiło dla wszystkich zwiedzanie stadionu miejskiego SC Braga oraz wycieczka do Porto, podczas której zwiedzający  zobaczyli m. in. kościół kleryków, stary dworzec, kościół Carmo oraz katedrę. Stojąc na moście Ponte Luis oraz w trakcie przeprawy łódką wzdłuż rzeki Duero,  podziwiali przepiękną panoramę miasta.