AKTUALNOŚCI
Zakończenie roku szkolnego - ZDJĘCIA I FILMY
- 33
WYCIECZKA ROWEROWA KLASY 2P
W dniu 24.06.2025 r. uczniowie klasy 2P uczestniczyli w wycieczce rowerowej. 30-kilometrowa trasa przebiegała głównie leśnymi drogami Puszczy Pszczyńskiej. Podczas wycieczki uczestnicy mogli wieloma zmysłami poznać specyfikę ekosystemu leśnego. Zapoznali się również z systemem ochrony tych cennych przyrodniczych obszarów – zobaczyli z bliska jak wygląda zmodernizowana w ramach projektu unijnego przeciwpożarowa wieża obserwacyjna. Jej wysokość to 35 m i obserwator do kabiny obserwacyjnej wchodzi około 10 minut. Dzięki środkom unijnym został także przebudowany zbiornik małej retencji, którego zadaniem jest przeciwdziałanie suszy i powodziom. Przy okazji uczniowie mogli podziwiać to urokliwe miejsce w środku lasu. Wycieczka pod opieką organizatorki pani Renaty Trochonowicz oraz pani Magdaleny Łochowskiej-Piotrowicz dała przedsmak zbliżających się wakacji i pozwoliła dołożyć kilkadziesiąt przejechanych kilometrów na konto naszej szkoły w rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.
Bezpieczne wakacje
Pismo wraz z załącznikami Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tychach dot. akcji "Bezpieczne wakacje"
Oficjalne, uroczyste otwarcie patio
Dzisiaj w naszej szkole ważny dzień - oficjalne, uroczyste otwarcie patio. Wspólnie zadbaliśmy o zieloną przestrzeń w naszej szkole. Do dyspozycji uczniów trafiły nowe hamaki, leżaki, duża szachownicai piłkarzyki
Oczy cieszą donice z kolorowymi kwiatami. Jest pięknie i zielono!
Zachęcamy do korzystania z naszej nowej strefy relaksu. W tym samym czasie w holu głównym mogliśmy podziwiać wystawę prac naszych uzdolnionych uczniów. Otwarcie patio zostało zrealizowane ze środków Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz w ramach projektu Tyska Transformacja we współpracy z
6
Praktyki w Lizbonie i Faro - 17.03-11.04.2025r.
W dniach od 17 marca do 11 kwietnia 2025 nasi uczniowie uczestniczyli w praktykach zawodowych w Portugalii. Wyjazd był częścią przedsięwzięcia w ramach projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego+, w Programie Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 realizowanego na zasadach Programu Erasmus+.
Pobyt miał na celu doskonalenie kompetencji zawodowych i mentalnych, zdobycie doświadczenia na międzynarodowym rynku pracy, naukę języków obcych oraz poznawanie dziedzictwa kulturowego Portugalii.
Aby zakwalifikować się do projektu, kandydaci musieli wykazać się nie tylko ponadprzeciętnymi umiejętnościami w zakresie przygotowania do zawodu, ale także znakomitą znajomością języka angielskiego.
16 marca dziewiętnastu uczniów klas czwartych rozpoczęło swoją przygodę na południu Europy. Dwunastka w Faro - urokliwym mieście położonym w słonecznym regionie Algarve, siódemka w pięknej, pełnej zabytków stolicy Portugalii - Lizbonie.Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali zapoznani przez portugalskich tutorów z nowymi miejscami pracy, specyfiką lokalnych przedsiębiorstw oraz szczegółowym harmonogramem zajęć. Nasi praktykanci musieli sprostać różnorodnym wyzwaniom, takim jak radzenie sobie w obcojęzycznym środowisku, szybkie reagowanie w określonych sytuacjach w języku angielskim, współpraca w międzynarodowej grupie z uwzględnieniem różnic kulturowych, wykazanie się umiejętnościami interpersonalnymi w kontaktach z portugalskim środowiskiem. Ze swoich obowiązków wywiązali się znakomicie i spełnili wszystkie wiązane z nimi nadzieje. Podczas pobytu za granicą wykazali się profesjonalizmem, punktualnością, opanowaniem, wysoką kulturą osobistą, zdolnościami adaptacyjnymi oraz wysokimi kompetencjami zarówno w zakresie przedmiotów zawodowych jak i swobodnego posługiwania się językiem obcym. Dowodem ich sukcesu są uzyskane certyfikaty oraz listy gratulacyjne przesłane przez portugalskich przełożonych do dyrekcji Zespołu Szkół nr 4 w Tychach oraz nauczycieli towarzyszących.
Jednakże pobyt w Portugalii to nie tylko zmagania z profesjonalnymi wyzwaniami, ale także poznawanie specyfiki samego kraju, który jest niewielki, ale zróżnicowany pod względem architektonicznym, krajobrazowym czy kulturowym.
Uczniowie uczestniczący w praktykach w Lizbonie mieli okazję zobaczyć wiele interesujących zabytków. Zwiedzili między innymi Starówkę na Baixa Chiado z pięknymi kamienicami i pomnikiem czołowego renesansowego poety portugalskiego - Luisa de Camoesa. Mieli okazję jechać najdłuższym mostem Europy nazwanym imieniem słynnego podróżnika Vasca da Gamy - jego rozmiary i forma wizualna robią spektakularne wrażenie. Podziwiali niezwykły pomnik Christo Rei, Wieżę de Belem, wspaniałą roślinność oraz Pałac Sintra na terenie lizbońskiego parku narodowego. Największą radość sprawiły jednak naszym uczniom pokazy delfinów w ich naturalnym środowisku oraz uczestnictwo w meczu na stadionie narodowym. Mecz to ważny element życia i kultury Portugalczyków, o czym świadczyła niezwykła atmosfera towarzysząca wydarzeniu, udzielająca się nawet tym, którzy nie są wielkimi fanami piłki nożnej. Moment godny zapamiętania to wycieczka do Muzeum MAAT, gdzie zaprezentowano sztukę współczesną oraz osiągnięcia techniczne ludzkości.
W dniu 02.04.2025 grupa w Lizbonie gościła Panie Koordynator z Agencji Narodowej Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego w Warszawie, które złożyły wizytę monitorującą w firmie wspierającej oraz w firmie stażowej.
Uczestnicy mobilności w Faro również nie tracili czasu. Zobaczyli piękne klify i jaskinie w Benagil. Podziwiali znaną na całym świecie plażę Praia de Marihna, która zachowała swój dziewiczy charakter i została uznana za jedną z dziesięciu najwspanialszych plaż w Europie. Zwiedzili zabytkowe miasta – Quarteirę, Vilamourę, Lagos oraz hiszpańską Sewillę. Wspaniałe klify zobaczyli także w Lagos. Szczególne wrażenie zrobił na nich zamek w Silves wzniesiony w czasach okupacji mauretańskiej. Finałem podróży był rejs promem i zwiedzanie malowniczej wyspy Farol.
Obecność w Portugalii zaowocowała zatem pełnym sukcesem zawodowym naszych uczniów, ale także wzbogaceniem doświadczenia kulturowego. Mamy nadzieję, że staną się oni inspiracją dla swoich kolegów, którzy w przyszłości podejmą podobne wyzwania. Naprawdę warto!
33
Dwudniowa wycieczka do Wrocławia klas 3AH i 3P - wiedza, historia i dobra zabawa
W dniach 13-14 maja 2025 r. uczniowie klas 3AH i 3P Zespołu Szkół nr 4 w Tychach wzięli udział w dwudniowej wycieczce edukacyjno-krajoznawczej do Wrocławia. Opiekę nad grupą sprawowali Pani M. Biegun (wychowawczyni klasy 3AH), Pan G. Szymkowiak (wychowawca klasy 3P) oraz Pan M.Torba.
Program wycieczki obfitował w atrakcje o walorach edukacyjnych i kulturowych. Pierwszym punktem była wizyta w nowoczesnym centrum wiedzy o wodzie - Hydropolis. Interaktywne ekspozycje i multimedialne prezentacje pozwoliły uczestnikom zrozumieć, jak ogromne znaczenie ma woda dla życia i rozwoju cywilizacji.
Kolejnym etapem była wizyta w Panoramie Racławickiej - wyjątkowym dziele malarskim prezentującym bitwę pod Racławicami. Monumentalna forma i oprawa artystyczna zrobiły ogromne wrażenie i stanowiły doskonałe uzupełnienie wiedzy historycznej.
Spacer po Starym Mieście pozwolił podziwiać architektoniczne perełki Wrocławia: Rynek z zabytkowym ratuszem, ulicę Jatki, pomnik Aleksandra Fredry, Uniwersytet Wrocławski oraz słynne krasnale, które towarzyszyły zwiedzającym na każdym kroku. Wieczorem grupa udała się do hotelu Jasek, gdzie zapewniono nocleg oraz obiadokolację.
Drugi dzień rozpoczął się spacerem po klimatycznym Ostrowie Tumskim, gdzie uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. katedrę św. Jana Chrzciciela oraz Most Tumski - znany z kłódek zakochanych.
Kulminacyjnym punktem programu była wizyta w ZOO Wrocław i Afrykarium, gdzie można było podziwiać egzotyczne zwierzęta oraz poznać ekosystemy Afryki - zarówno lądowe, jak i wodne. Spotkanie z fauną i florą różnych kontynentów wzbudziło ogromne zainteresowanie i dostarczyło wielu niezapomnianych wrażeń.
Wycieczka zakończyła się w godzinach wieczornych powrotem do Tychów. Całość przebiegła w miłej atmosferze, a program pozwolił uczestnikom poszerzyć wiedzę, zintegrować się i odkrywać piękno jednego z najciekawszych miast Polski.
Klasy 4P i 1P wybrały się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta i Malborka
Opiekunowie:
- Przemysław Sawicki
- Dorota Rozmarynowska
- Aleksandra Kolanek-Gielzak
- Krzysztof Kulpiński
- Michał Gołosz
Zespół Szkół nr 4 w Tychach. Technikum nr 3. Informatyk, Programista, Elektronik, Automatyk, Elektryk
Nasza szkoła z tytułem "Złotej Szkoły NBP"!!!
Z radością i dumą informujemy, że nasza szkoła otrzymała tytuł Złotej Szkoły NBP w ramach V ogólnopolskiego programu edukacyjnego organizowanego przez Narodowy Bank Polski.
Udział w programie wymagał od nas zaangażowania, kreatywności i dużej ilości pracy. Było wiele wyzwań i zadań do wykonania, ale dzięki wspólnej pracy udało się osiągnąć cel!
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczniów, którzy z entuzjazmem i energią włączyli się w realizację projektu. Dziękujemy nauczycielom, biorącym udział w przedsięwzięciu, za merytoryczne podejście do tematu ekonomii. Dziękujemy koordynatorkom projektu Pani Magdalenie Łochowskiej – Piotrowicz oraz Marzenie Fiszer, które czuwały nad przebiegiem wszystkich działań oraz wspierały młodzież na każdym etapie realizacji projektu.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i cieszymy się, że mogliśmy wspólnie tworzyć szkołę, która zasługuje na prestiżowe miano Złotej Szkoły NBP!
Dwudniowa wycieczka do Istebnej
W dniach 28-29.04.2025 uczniowie klasy 2F oraz 3I wzięły udział w dwudniowej wycieczce do Istebnej – jednej z najpiękniejszych miejscowości Beskidu Śląskiego. Wyjazd miał na celu nie tylko aktywny wypoczynek, ale także integrację uczniów poprzez udział w zajęciach zespołowych i rekreacyjnych.
Pierwszego dnia uczestnicy wyruszyli na pieszą wędrówkę na Czantorię. Trasa, choć momentami wymagająca, dostarczyła wielu pozytywnych wrażeń, a wysiłek został wynagrodzony wspaniałymi widokami ze szczytu. Po powrocie do ośrodka zorganizowane zostały zajęcia teambuildingowe, które miały na celu rozwijanie współpracy i zaufania w grupie. Wieczorem odbyło się wspólne ognisko – nie zabrakło pieczonych kiełbasek oraz okazji do rozmów i integracji w swobodnej atmosferze.
Drugi dzień rozpoczął się od emocjonujących rozgrywek paintballowych. Uczniowie rywalizowali ze sobą w podgrupach, ucząc się strategii, komunikacji i działania pod presją. Następnie uczestnicy zmierzyli się z przeszkodami w parku linowym – zadania wymagały sprawności fizycznej, odwagi oraz wzajemnego wsparcia.
Wycieczka do Istebnej okazała się doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu, wzmocnienia więzi między uczniami oraz zdobycia nowych doświadczeń. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
Poniżej przedstawiamy krótką relację z wycieczki.
Film przygotował uczeń klasy 2F Grzegorz Szczepański.
Sezon rowerowy w ramach Rozkręconych Tychów
Jak co roku wystartował sezon rowerowy i w ramach Rozkręconych Tychów po raz kolejny powalczymy o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.
Gorąco zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli, ich rodziny i znajomych do wspólnego zdobywania kilometrów na rowerze dla Tychów w aplikacji Aktywne Miasta.
Żeby maksymalnie ułatwić korzystanie z aplikacji, teraz wszystkie aktywności związanej z rowerami znajdują się w 1 miejscu. Należy wejść na stronę www.metrogra.pl, następnie w zakładkę Aktywne Miasta i postępować według instrukcji.
Wszelkie informacje dotyczące akcji można znaleźć na stronie www.umtychy.pl zakładka Rozkręcone Tychy oraz profilu Miasto Tychy na Facebooku.
Liczy się każdy przejechany kilometr i wspólne zaangażowanie!
Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
W dniach 8-15 maja 2025 roku świętowaliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, coroczną akcję organizowaną z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, której celem jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek oraz ukazanie ich roli jako miejsc przyjaznych, otwartych i inspirujących.
Z tej okazji odbył się Quiz pt. Zegowska biblioteka - co wiecie o swojej bibliotece?, który dał uczniom okazję do sprawdzenia swojej wiedzy na temat naszej szkolnej biblioteki.
Na wyłonionych laureatów czekały słodkie upominki.
Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja artystyczna pod hasłem Stwórzmy razem coś pięknego. Uczniowie, uzbrojeni w pędzle, farby i dobry humor, wspólnie namalowani obraz.
Dziękujemy, że mogliśmy wspólnie celebrować to święto - radośnie i kreatywnie.
Kurs programowania sterownika PLC Siemiens
Dzisiaj nasi uczniowie zakończyli 30-to godzinny kurs programowania sterownika PLC Siemiens S7-1200/1500 w środowisku TIA PORTAL. Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Śląskie. Zawodowcy 2” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+
Nowa edycja Budżetu Obywatelskiego w Tychach!
Od dziś – 20 maja do 5 czerwca br. będzie można składać projekty do 12 edycji tyskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2026. Projekty można zgłaszać w dwóch kategoriach: rejonowej oraz ogólnomiejskiej. Formularz oraz szczegółowe informacje na temat BO dostępne są na stronie: razemtychy.pl
W przypadku pytań proszę dzwonić: 32 776 34 55 lub 32 776 34 59.
MBO 2025 - wyniki głosowania
Przekazujemy informację o wynikach przeprowadzonego we wtorek 13 maja 2025 r. przez Szkolną Komisję Wyborczą w składzie: Filip Bugaj, Sebastian Latusek, Jakub Freier (IV ap) głosowania na złożony w ramach VIII edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego projekt Młodzieżowe Kluby Zainteresowań w Zespole Szkół nr 4 im. J. Groszkowskiego w Tychach.
Projekt uzyskał akceptację uczniów szkoły, bo za jego realizacją opowiedziało się 354 uczniów szkoły, co stanowi 84,5% wszystkich możliwych do uzyskania głosów.
Autorom projektu: Marcinowi Klimie (3de), Tymoteuszowi Kowaliczkowi (3de), Janowi Białemu (2dh) oraz Kacprowi Siwoniowi (4p) gratulujemy!
3
VIII edycja Tyskiego Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego
W ramach tegorocznej edycji MBO uczniowie naszej szkoły zgłosili jeden projekt zadań zgodnych ze Statutem Szkoły i możliwych do realizacji w naszej placówce.
W wyniku dyskusji został on pozytywnie zaopiniowany przez Szkolną Komisję Weryfikacyjną, złożoną z Przedstawicielki Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta Tychy, Dyrektora Szkoły, opiekunki SU oraz dwóch przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego.
Nazwa projektu:
Młodzieżowe Kluby Zainteresowań w Zespole Szkół nr 4 im. J. Groszkowskiego w Tychach
Autorzy:
Marcin Klima (3de) Tymoteusz Kowaliczek (3de), Jan Biały (2dh), Kacper Siwoń (4p)
Projekt zakłada aktywizację pozalekcyjną uczniów poprzez działalność dwóch klubów:
Klubu Turystyczno-Krajoznawczego oraz Klubu Muzycznego.
W ramach pierwszego z nich uczniowie założyli m. in. organizację ogólnoszkolnej imprezy regionalnej, połączonej z konkursem wiedzy o mieście i regionie. Dla klasy zwycięskiej drużyny zostałaby zorganizowana jednodniowa wycieczka współfinansowana ze środków MBO. Ponadto w planie są wycieczki rowerowe dla członków klubu, rekrutowanych spośród chętnych uczniów.
Klub Muzyczny tworzą już szkolny zespół ZEGband oraz przedstawiciele radiowęzła. Brakuje natomiast sprzętu, który pozwoliłby im udoskonalić działania. Projekt zakłada zatem zakup perkusji, cyfrowego miksera i kolumn nagłaśniających dźwięk w auli.
Obchody Dnia Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, którego obchody w bibliotece szkolnej odbyły się dzień później - 24 kwietnia. Uczniowie wzięli udział w prelekcji, która zabrała ich w podróż przez historię piśmiennictwa.
Od pierwszych glinianych tabliczek Sumerów, przez egipskie zwoje papirusowe, średniowieczne kodeksy pergaminowe, aż po współczesne e-booki i audiobooki.
W ramach zajęć uczniowie obejrzeli krótki film podsumowujący najważniejsze zalety czytelnictwa, wysłuchali fragmentu tekstu dotyczącego wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży, a także mieli okazję zapoznać się z woluminem, znajdującym się w zasobach naszej biblioteki - reprodukcją słynnego Kodeksu Wyszehradzkiego.
Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich były nie tylko okazją do refleksji nad historią oraz rolą książki jako nośnika kultury i tożsamości, lecz także przypomnieniem o znaczeniu świadomego korzystania z literatury oraz poszanowania praw autorskich.
Relacja z zakończenia roku szkolnego klas 5
- 19
Wycieczka klasy 2E i 2P
W dniach 15-16 kwietnia 2025 r. uczniowie klasy 2e i 2p byli na wycieczce na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. Uczniowie zwiedzali historyczne miasto Brzeg z urokliwym renesansowym ratuszem oraz Zamkiem Piastów śląskich. W godzinach popołudniowych 15 kwietnia Nasi uczniowie odwiedzili we Wrocławiu Centrum Historii Zajezdnia, gdzie przenieśli się w czasy PRLu. W środę odwiedziliśmy Ostrów Tumski oraz Stare Miasto, gdzie widzieliśmy budynki Uniwersytetu Wrocławskiego, Ossolineum, rynek i ratusz.
W godzinach popołudniowych zwiedzaliśmy Hydropolis - świat wodny, gdzie mogliśmy zobaczyć batyskaf, życie fauny i flory oraz koryto rzeki Odry i jej wpływ na stolicę Dolnego Śląska.
Opiekunami wycieczki byli Renata Trochonowicz i Jarosław Gembka.
2
Życzenia Wielkanocne
Ciepłych promieni słońca, radosnych chwil w gronie najbliższych i smacznego jajka!
Wesołych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości życzy społeczność szkolna.
Zespół Szkół nr 4 im. Janusza Groszkowskiego.